O naszym mieście nie da się tylko rozmawiać - trzeba je zobaczyć!
Niewątpliwie sceneria, w której zlokalizowany jest Hotel pod Ciżemką jest wyjątkowa pod wieloma względami. Stanowi ją sandomierskie stare miasto z jednym z najbardziej cenionych pod względem historycznym i architektonicznym rynków w Polsce. Od kilku lat rozgłosu dodaje mu również fakt, że jest miejscem w którym toczy się fabuła popularnego serialu ,,Ojciec Mateusz”. Sandomierz jest nazywany również ,, Małym Rzymem” ze względu na swoją lokalizację i urokliwe uliczki przesiąknięte klimatem dawnej historii.
SANDOMIERZ to miasto o X-wiekowej historii, malowniczo położone na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, opadającej skarpami do doliny Wisły. Niegdyś Sandomierz należał do największych miast w Polsce i był siedzibą książąt i rezydencją królów. Co dziś warto zobaczyć?
- Brama Opatowska – fragment dawnych murów obronnych, jedna z czterech ocalałych bram wjazdowych do miasta. Ufundowana w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Ma 33 metry wysokości. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.
- Podziemna Trasa Turystyczna – podziemne składy kupieckie z XV-XVII wieku ciągnące się pod kamieniczkami w Rynku. Trasa Podziemna ma długość około pół kilometra. Najgłębszy poziom sięga 12 metrów pod ziemią. W skład trasy wchodzą 34 komory.
- Katedra - wzniesiona w XIV w., gotycka, zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty, która w 1818 roku otrzymała godność Katedry. Na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. "Kalendarium", natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii Sandomierza.
- Zamek - wzniesiony w XIV w., na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Jest w swojej obecnej postaci wyrazem przemian i nawarstwień historycznych - obecnie siedziba Muzeum Okręgowego. Dawniej zamek składał się z czterech skrzydeł. W 1656 roku został wysadzony w powietrze przez wycofujących się z miasta Szwedów. Ocalało jedynie skrzydło zachodnie. Na dziedzińcu zamkowym zachowała się stara studnia, a pod powierzchnią fundamenty kazimierzowskiego zamku.
- Collegium Gostomianum – wzniesione na początku XVII w. późnorenesansowe, zachowało pierwotny kształt architektoniczny i funkcję. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce.
- Dom Długosza – zbudowany w 1476 r. z fundacji słynnego historyka Jana Długosza. Jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Muzeum posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii.
- Ratusz – jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Ufundowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito. W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego.
- Zbrojownia rycerska – miejsce chętnie odwiedzane przez młodzież szkolną. Można tam przymierzyć zbroję, zobaczyć jak wygląda broń z bliska. Zbrojownia czynna w sezonie letnim. Spichlerz – Jest to jedyny zachowany do naszych czasów spichlerz sandomierski. Znajduje się w pobliżu skarpy wiślanej, w dolinie rzeki Wisły.
- Synagoga - powstała w XVII / XVIII w. Sandomierska gmina żydowska należała w średniowieczu do największych i najważniejszych w Małopolsce. Obecnie archiwum miejskie.
- Wąwóz Królowej Jadwigi - Położony w południowo -zachodniej części miasta. Początek wąwozu znajduję się w pobliżu kościoła św.Pawła na Wzgórzu Świętopawelskim. Jest to rozległy wąwóz lessowy, powstał w wyniku erozji wodnej. Jego długość wynosi około 500 metrów. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10m i tam ściany wąwozu są najbardziej strome. Zbocza wąwozu porastają drzewa liściaste.
- Góry Pieprzowe – jest to najstarszy górotwór widoczny na ziemiach Polski, wiek ich obliczany jest na około 500 milionów lat. Na terenie Gór Pieprzowych znajduje się 18-hektarowy rezerwat przyrody z dwunastoma gatunkami dzikiej róży, stanowiący unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Teren rezerwatu posiada urozmaiconą rzeźbę, jest silnie pofałdowany i porozcinany licznymi wąwozami. Swoją nazwę Góry zawdzięczają odsłonięciom szaroczarnych i ciemnopopielatych łupków ilastych przypominających kolorem pieprz. Najwyższe wzniesienie znajduje się na wysokości 201 m n.p.m.